rahat olmanın dayanılmaz hafifliği...ohh bee...

 

Gülüp geçmek güzel şeymiş sahiden. Düşünme eyleminden tamamen vazgeçmek…nasıl tatlı bir duyguymuş anlatamam. Hayat ne zaman zorlasa beni sınırlarım genişliyor sanki. Dünyayı yavaştan ele geçiriyormuşum gibi, aynı anda her yerde olabilecekmişim gibi. Bu gibiler nasıl keyifli ahh ahh…

 

Geçiyormuş zaman…geçerken zaten bacağına sarılamıyorsun olayların, onlar da gitmeye hazır misafirler gibi eşikte bekliyorlar. Bilmek…ah o mastar ekinin en güzel hali...Bilmek işimi kolaylaştırıyor şu sıralar. Hayatı kendine zorlaştırmanın bir manası yok o bile geçerken. Bence insanı üzülmeye iten ölümsüz olduğunu düşünmesi. İnsanlar bundan mütevvelit kırıp dökmeye çok meraklılar, ne de olsa yeniden yapmak için vakit çoook. Koca bir çoklukta koca bir boşluk işte. İnsan tökezlediği zaman insanlaşıyor; insan tökezlediği zaman, zamanla oturup çözüm arıyor. Umudun bittiği yerde özgürlük başlıyor. Bir şekilde yuvarlanıp gidiyoruz.

 

Beklemek her şekilde yorucu bir duygu, zamanla fiziksel yan etkileri de gözlenebilmekte hatta. Bizler kanmaya, inanmaya çok müsait varlıklar olmamız sebebiyle beklemeye de çok meyilliyiz. Ne hale geldiysek hep o “geniş zamanlar”dan oldu. Bir günler, keşkeler, ahhlar, vahlar tüketti bizi…artık tükenişe verecek fazladan bir cevabım bile yok. Hatta sabrımı o kadar zorladılar ki artık durmak rahatsızlık veriyor. Gayet bugünde gayet şu anda yaşıyorum. Ondan,şundan,bundan daha gerçeğim,daha şimdideyim.

 

Küçüklükten beri hep düşünerek konuşmayı, mantık süzgecinden geçirerek iş yapmayı öğretmek istediler bize. Hayatım boyunca ki çok da uzun yıllardır dünyada sayılmam neyse işte 22 yıl, 4 ay, 2 gün ve 2 saat boyunca hep oto kontrollü ve bu öğrettikleri şekilde yaşamaya çalıştım ve gayet de alışkındım, taa ki artık bu alışkanlıklarımın hayatımın ritmini bozduğunu anladığım birkaç gün öncesine kadar. Yetti bee dedim…gerçekten yettirdiler. Hep idare hep iyi niyet…yangından ilk kurtarılacaklar listesine bir türlü giremedim bunca özveriye rağmen. Madem ateş riski hep var olacak, ben de bile bile lades yapıp patlayıcı maddeyle gezmem, keyfime bakarım. Hiçç yani…düşün düşün sonu yok bu işin. Bir yerden sonra inan beyin de bıkıyor senden. Şayet beni emekliye ayırdı bile, bir süre uğrama buralara dedi. Baktım patron o yüklendikçe yüklendim. Yok maaş dedim yok zam dedim…patron da kapıyı gösterd,i buyrun bu tazminatınız dedi.Hakettim ben…e be güzelim madem çok muhtaçsın, ne iş olsa yaparım diyorsun; burnun bu kadar havada gezme.Beyne de biraz anlayışlı davran…Neyse işte siz diyin gençlik ben diyim cahillik yaptım bir hata ve “kafadan” kovuldum. Yine de yiğitliğe sürdürmemek için ben çıktım dedim. Siz de bozuntuya vermeyin.

 

Ben artık eski ben değilim, olmaya da şu ruh halimle niyetim var dersem lütfen beni durdurun. Yalan söyleyecek değilim, tabi bu gerçeklerle ne kadar ahbap olduğunuzla da alakalı. Ben söyliyim dedim o ayrı. Nerde kalmıştık..hah eskiye dönüş bende artık sadece şarkı ve sohbetlerde olur. Aksi taktirde bi zahmet “geçmiş” bana dönüp bi baksın, baksın da ne kaçırdığını görsünJ.Hiiç yeltenmem, hiç rahatımı bozamam. Geyet işimdeyim gücümdeyim. Geçmiş; histerik, bunalımlı, evde kalmış bir kız kurusuyken beni kıskanmayı bırakıp biraz yola gelsin. Bu kafayla hayat çekilmiyor, canım da çekmiyor…Bundan sonra derinlerde barındırdığım iyi niyetimi sarmalayaraktan ama bundan kimseye bahsetmeden ve hayatın bayıldığı o cool tavırla yoluma devam edeceğim. Hayatı kandırabileceğimi sanıyorum…Artık yokum… beni eski bunalımlara, eski plaklara, o takılıp durmalara çağırmayın gelmem. Derya Baykal izleyip ve o meşhur “hayaaal gücünü al, hayaall gücünü al sen deee” adlı jenerik müziğini dinliyip, hayatın bana verdiği nimetlerin kıymetini bilerek umutlu kız doğaçlamasını yapacağım. Bence siz de bir deneyin. Müsriflik yapmayıp eski üzüntülerden, hayal kırıklıklarından masa örtüsü,  efendime söyliyim yastık filan yapmayı deneyin. Kendinizi heba etmeyin anacım…zırt pırt ağlayıp da gözleri şişirmeyin, balon yapıp oynamayın.Şu kışı atlatsak önümüz yaz…şimdiden Sibel Can diyeti yapın, anlamsız ama eğlenceli şarkılar dinleyin, güneş açmış gibi terleyip toksin atın. Daha da konuşturmayın beni…mutlu olmak istiyorsanız mutlaka olun. Abartmayın yaşayın….

 

Begüm

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !